Działalność nierejestrowa a VAT BIURO RACHUNKOWE KSIĘGOWOŚĆ RUCZAJ

Dorabianie a działalność nierejestrowa 💰💰💰

Dorabianie do pensji to fajny sposób nie tylko na powiększenie domowego budżetu, to też super sposób na to rozwój osobisty. 💵 Dorabiając możesz na przykład sprzedawać coś w sieci 👩‍💻, robić paznokcie💅 i tak dalej. ❗️Nie musisz od razu zakładać firmy – wystarczy, że rozliczysz dodatkowy przychód w zeznaniu rocznym 🧾. 💡Działalność nierejestrowa jest idealnym rozwiązaniem. To też świetny pomysł dla świeżo upieczonych mam 🤰, które mogą spróbować swoich sił we własnym biznesie.

👉 Więcej na temat działalności nierejestrowej dowiesz się z naszego artykułu „działalność nierejestrowa – wszystko co musisz wiedzieć”. 👇 A dziś zajmiemy się zagadnieniem działalności nierejestrowej w kontekście podatku VAT.

Czy prowadząc działalność nierejestrową musisz rozliczać VAT i jak to zrobić?

👉 Zacznijmy od tego kiedy w ogóle trzeba rozliczać VAT, czyli kiedy firma musi posiadać status aktywnego podatnika VAT? Dzieje się tak w trzech przypadkach:

Limit 200 tys. zł

💡 Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, w której przychody w firmie przekroczą 200 tys. zł. 📈Poniżej tej kwoty korzystamy ze zwolnienia tak zwanego podmiotowego, czyli na dany podmiot mamy limit przychodu. Od razu w kontekście działalności nierejestrowej wykluczamy ten przypadek 🛑✋, ponieważ prowadząc działalność nierejestrowaną nie jesteś w stanie przekroczyć progu 200 tys. zł, ponieważ limit przychodu dla działalności nierejestrowej w danym miesiącu nie może przekroczyć 50% najniższej krajowej, a więc maksymalnie około dwudziestu kilku tysięcy złotych rocznie.

Dobrowolne zgłoszenie się do VAT-u

💡 W tym kontekście ważne jest to, że mimo nie przekroczenia kwoty 200 tys. zł zawsze możesz zgłosić się do VAT-u prowadząc działalność nierejestrową. ❗️Będzie to dla Ciebie korzystne jeśli na przykład handlujesz towarami, które mają wyższą stawkę VAT zakupu niż sprzedaży🧸. Aby zgłosić się do VAT-u nie prowadząc firmy musisz złożyć formularz VAT-R i posiadać numer NIP.

💡Drugi przypadek kiedy musimy płacić podatek VAT to sytuacja kiedy siedziba firmy jest zarejestrowana za granicą. Ten przypadek też odrzućmy, bo nie ma on zastosowania w przypadku działalności nierejestrowej ❌.

VAT obowiązkowy w działalności nierejestrowej

📌 I przechodzimy do trzeciej sytuacji –  kiedy to ustawa nakłada na przedsiębiorcę obowiązek rozliczania podatku VAT ❗️. Nie ma tu znaczenia czy prowadzimy działalność gospodarczą czy działalność nierejestrową.  Podatek VAT musisz rozliczyć jeśli sprzedajesz biżuterię 💍(chodzi o wyroby jubilerskie) lub przez Internet sprzedajesz takie towary jak:

  • preparaty kosmetyczne i toaletowe 🧻
  • komputery, wyroby elektroniczne i optyczne 🧑‍💻
  • urządzenia elektryczne i nieelektryczny sprzęt gospodarstwa domowego ⚡️
  • maszyny i urządzenia, gdzie indziej niesklasyfikowane
  • hurtowo i detalicznie części do samochodów i motocykli

👉 Celowo nie wymieniam wszystkich przypadków, które są wymienione w ustawie o VAT, ponieważ przypadek sprzedaży gruntów czy środków transportu nie wystąpi w przypadku działalności nierejestrowej, bo kwoty transakcji nie zmieściłyby się w limicie przychodu przewidzianym dla tej formy działalności. ❗️Pamiętajmy, że działalność nierejestrowa to działalność o niewielkiej skali.

☝️W związku z powyższym – kiedy na przykład sprzedajesz przez internet czajniki elektryczne, albo ekspresy do kawy, to musisz zarejestrować się do VAT-u nawet kiedy prowadzisz działalność nierejestrową.

Jak rozliczyć VAT w działalności nierejestrowej?

Prowadzący nierejestrowaną działalność i rozliczając VAT masz obowiązek prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży do celów VAT, oraz wysyłania do Urzędu Skarbowego JPK_VAT. Tutaj obowiązki nie różnią się od tych, które ma działalność gospodarcza zarejestrowana w CEIDG. Oczywiście pamiętaj o tym, że musisz wystąpić do Urzędu o nadanie numeru NIP, aby zgłosić się do VAT-u. Zgłoszenia dokonujesz na formularzu VAT-R.

👉 Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie działalności gospodarczej 👉 zapraszamy do skorzystania z usług naszego Biura Rachunkowego Księgowość Ruczaj. Odwiedź nas też na Instagramie 🌹.