Uważaj na limity - działalność nierejestrowana a kasa fisklana

DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANA A KASA FISKALNA - BIURO RACHUNKOWE KSIĘGOWOŚĆ RUCZAJ KRAKÓW

 

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna – uważaj na limity!

 

➡️Jeśli myślisz o prowadzeniu działalności nierejestrowanej lub już ją prowadzisz, to mam dwie informacje. Dobrą i złą👇. 💡📌 Zacznijmy od tej dobrej. Dobra jest taka, że od lipca 2023 r. wzrasta miesięcznie limit przychodu dla działaności nierejestrowanej. Będzie on wynosił aż 75% minimalnego wynagrodzenia w gospodarce, czyli 2700 zł miesięcznie. Bez wątpienia jest to super informacja.

📌 Z drugiej zaś strony od wielu lat limit obrotu, który zwalnia przedsiębiorcę z posiadania kasy fiskalnej – nie wzrósł i wynosi 20 tys. zł rocznie. I tu pojawia się pewne ryzyko, że prowadząc działalność nierejestrowaną będziesz musiał/a zakupić kasę fiskalną. Dlaczego?

💡Ponieważ roczny limit zwolnienia z kasy fiskalnej jest niższy niż maksymalny przychód ze wszystkich miesięcy przy działalności nierejestrowanej. Zobaczcie sami jak ustalić kiedy kasa fiskalna jest potrzebna👇👇👇

Kiedy nie musisz mieć kasy fiskalnej?

Zasady są takie same – czy dla działalności nierejestrowanej czy dla działalności gospodarczej. Jeśli sprzedajesz swoje produkty lub usługi osobom fizycznym – do 20 000 zł nie musisz mieć kasy fiskalnej. To oznacza, że jeśli twoimi kontrahentami są wyłącznie firmy – to obowiązek kasy fiskalnej w ogóle cię nie dotyczy. Dotyczy on firm lub działalności nierejestrowych, które sprzedają dla osób fizycznych.

‼️ Uwaga wyjątek ‼️

💡Jeśli otrzymasz w całości zapłatę na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła – nie musisz mieć kasy fiskalnej mimo przekroczonego limitu 20 tys. zł.

Kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa?

💡I tu znów – nie ma znaczenia czy prowadzisz działalność nierejestrowaną czy działalność gospodarczą. Kasa fiskalna będzie ci potrzebna jeśli sprzedajesz między innymi👇:

  • gaz płynny,
  • części do silników spalinowych, nadwozia do pojazdów silnikowych,
  • sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny📞📱📺,
  • perfumy i wody toaletowe

lub jeśli świadczysz usługi:

  • przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami🚕,
  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • doradztwa podatkowego,
  • fryzjerskie 💇‍♀️
  • kosmetyczne i kosmetologiczne 💄
  • lub jeśli świadczysz usługi przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo

to nie ma znaczenia jaki obrót wygenerujesz – musisz mieć kasę fiskalną.

💡Zatem jeśli prowadzisz działalność nierejestrowaną w zakresie na przykład stylizacji paznokci, lub robisz makijaże – obowiązkowo musisz ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej.

Uważaj na proporcje i limity dla działalności nierejestrowanej!

➡️ I tu pojawia się kruczek, który może zaskoczyć głównie właścicieli działalności nierejestrowanej. 📌 Jeśli od lipca prowadząc działalność nierejestrowaną możesz uzyskać 2700 zł miesięcznego przychodu – to oznacza to, że do końca roku możesz wygenerować przychodu nawet 16 tys. zł! A z kolei jeśli rozpoczniesz prowadzenie sprzedaży w lipcu to limit zwolnienia z kasy fiskalnej wyniesie tylko 10 tys. zł.

‼️Co oznacza, że jeśli sprzedajesz swoje usługi wyłącznie osobom fizycznym – możesz szybko przekroczyć limit zwolnienia z kasy fiskalnej.

Jak policzyć proporcje dla limitu zwolnienia z kasy fiskalnej?

Aby to zrobić wystarczy skorzystać ze wzoru:

20.000 ZŁ / 365 DNI x LICZBA DNI PROWADZENIA SPRZEDAŻY

Jeśli masz wątpliwości lub pytania w zakresie działalności nierejestrowanej. Umów się z naszym biurem rachunkowym na konsultacje w tym zakresie. Krok po kroku wyjaśnimy Ci na czym polega działalność nierejestrowana i na co zwrócić uwagę podczas korzystania z niej 🙂. Odwiedź nas też w mediach społecznościowych na Facebooku lub Instagramie. Do usłyszenia 🙂