Biała lista - co to jest?

Biała lista – co to jest?

W telewizji i Internecie na pewno o niej słyszałeś, ale nie wiesz na czym ona polega? W tym artykule spróbuję Ci objaśnić nie tylko czym jest biała lista, ale także jaki wpływ ma rozliczenia podatkowe w twojej firmie.

 • Co to jest biała lista?
 • Do czego służy biała lista?
 • Rachunek firmowy na białej liście
 • Kary związane z niesprawdzeniem numeru rachunku na białej liście

Co to jest biała lista?

Biała lista jest to ta zwany wykaz informacji o podatnikach VAT. Możesz zadać sobie pytanie czy wcześniej urzędy nie prowadziły takiej listy? Odpowiedź brzmi – tak prowadziły, ale w formie kilku różnych rejestrów. Rejestr dzielił się na czynnych i zwolnionych podatników VAT, oraz tych, którzy zostali wykreśleni i przywróceni do rejestru VAT. Biała lista zastępuje te zbiory, tworząc jeden wykaz.

Do czego służy biała lista?

Biała lista jest narzędziem, dzięki któremu możesz

 • sprawdzić czy firma, z którą współpracujesz jest czynnym podatnikiem VAT,
 • dlaczego twojemu kontrahentowi odmówiono rejestracji lub wykreślono z rejestru VAT,
 • możesz potwierdzić numer rachunku bankowego, na jaki powinieneś zapłacić swojemu kontrahentowi fakturę.
 • sprawdzić status podatnika

Nasze Biuro Rachunkowe Księgowość Ruczaj każdorazowo podczas księgowania faktur VAT-owskich zawsze weryfikuje dane z faktury z białą listą. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ w świetle przepisów nie wystarczy być podatnikiem, ale trzeba dokonać rejestracji, zgłoszenia VAT-R i zostać wpisanym do rejestru czynnych podatników VAT.

Co do zasady, abyśmy mogli odliczyć VAT z faktury kosztowej, zarówno Ty jak i Twój kontrahent powinniście być czynnymi podatnikami VAT, a tym samym figurować na białej liście z odpowiednim statusem.*

Jeśli jesteś ciekawy/a jak wygląda biała lista sprawdź tutaj.

Rachunek firmowy na białej liście

Rachunek firmowy, który znajdzie się na wykazie to ten sam rachunek, który zgłosiłeś do urzędu skarbowego w momencie rejestracji firmy lub w momencie zmiany danych. Jeśli chciałbyś zaktualizować numer rachunku możesz to zrobić przez CEIDG lub w KRS.

Rachunek firmowy, który zobaczysz na białej liście jest rachunkiem wyłącznie firmowym. Nie znajdują się tam rachunki prywatne. Ponad to znajdziesz informację o numerze rachunku jeśli:

 • jesteś czynnym podatnikiem VAT
 • zostałeś przywrócony do rejestru

Kary związane z niesprawdzeniem numeru rachunku na białej liście

Jeśli zapłacisz swojemu kontrahentowi fakturę VAT powyżej 15 tys. zł, na rachunek, który nie znajduje się na białej liście:

 • Twój podatek VAT nie zostanie pomniejszony o koszt VAT-u z tej faktury
 • Odpowiadasz solidarnie z kontrahentem, jeśli on od tej faktury nie zapłaci podatku VAT do urzędu skarbowego.

Dlatego tak ważne jest, aby za każdym razem kiedy robisz przelew za faktury kosztowe weryfikować numer rachunku tutaj. W przypadku pomyłki masz 3 dni na zawiadomienie o tym naczelnika urzędu skarbowego, aby uniknąć nieprzyjemności ze strony fiskusa.

Jeśli masz więcej pytań na temat białej listy, skontaktuj się z naszym Biurem Rachunkowym Księgowość Ruczaj.

*Istnieją pewne okoliczności, w których dopuszcza się odliczenia VAT z faktury pochodzącej o podatnika nie posiadającego statusu czynnego podatnika VAT. Są to złożone i indywidualne kwestie.