Czy biznesplan jest potrzebny?

Planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą? Świetnie. Spisz swoje założenia w formie biznesplanu. Jest to ważny krok, który przybliży Cię do realizacji celi jakie przed sobą postawisz. Dlaczego jest to jakie ważne? Czy naprawdę biznesplan jest Ci potrzebny? I jak go sporządzić? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Życzymy miłej lektury.

Czy biznesplan jest w ogóle potrzebny?

TAK, TAK, TAK – trzy razy TAK oznacza, że biznesplan jest rzeczą, od której powinien rozpocząć każdy przedsiębiorca myślący poważnie o swojej firmie. Oczywiście większość biznesplanów jest najczęściej wymagana przez banki, Urzędy Pracy, czy inne instytucje udzielające wsparcia finansowego dla nowo powstałych firm. Jednak biznesplan powinieneś sporządzić przede wszystkim dla siebie samego.

Jakie korzyści niesie ze sobą napisanie biznesplanu?

  • Zyskasz przejrzysty plan rozwoju swojej firmy,
  • Dokładnie przekalkulujesz koszty jakie czekają Twoją firmę na różnych etapach jej rozwoju,
  • Poznasz bliżej swoją konkurencję,
  • Określisz profil społeczno-psychologiczny swojego Klienta,
  • Zastanowisz się skąd pozyskać kontrahentów do współpracy,
  • Ustalisz jaki rodzaj marketingu zastosujesz, aby dotrzeć do Klientów,
  • Przeliczysz po jakiej cenie będziesz sprzedawał/a swoje produkty lub usługi,
  • Za prognozujesz swój przychód, a dzięki temu dowiesz się ile produktów lub usług musisz sprzedać, aby wypracować oczekiwany zysk,
  • Postawisz sobie jasno określone cele, a dzięki temu będziesz mógł kontrolować na jakim etapie jesteś i czy podjęte decyzje były skuteczne,

Jak widzisz powodów do napisania biznesplanu jest wiele. Jest to ważne, dlatego, że każdy przedsiębiorca musi wiedzieć z kim chce współpracować i ile chce zarabiać.

Zrezygnuj z myślenia o firmie w kategoriach „jakoś to będzie”, „zobaczymy co przyniesie czas”. Firma wymaga jasno określonej  strategii i konkretnego planu działania. Biznesplan pozwoli Ci uporządkować myśli i zweryfikować niektóre założenia. Bez tego ani Ty, ani Twoi współpracownicy nie będą wiedzieli po co przychodzą do pracy.

Biznesplan zmienia się wraz z firmą

Plan, który ustalisz trzeba na bieżąco weryfikować i w razie potrzeby modyfikować go w zależności od sytuacji. Nie zawsze będzie tak jak to zaplanujesz. Spotkasz się z wieloma rozczarowaniami, ale na pewno zostaniesz nie raz pozytywnie zaskoczony.

Rozpoczynając działalność najczęściej brakuje nam doświadczenia – jeszcze nie wiemy jakie przeszkody mogą nas spotkać i z jakimi wyzwaniami przyjdzie nam się mierzyć. Nie ma w tym nic złego. W trakcie prowadzenia biznesu kilkakrotnie zmienisz podejście do niektórych spraw, dlatego ważne jest aby na bieżąco weryfikować gdzie jesteś, a gdzie chciałbyś być. Idealnym narzędziem do tego jest właśnie biznesplan. Firma to cudowne doświadczenie. Prowadząc ją trzeba być elastycznym i stale wychodzić ze strefy komfortu. Na pewno nie należy zamykać się nowe rozwiązania. Prowadząc działalność trzeba wiedzieć dokąd ona zmierza i jakie efekty działań chcesz osiągnąć.

Te wszystkie czynniki są niezwykle ważne, dlatego zacznij od biznesplanu. Wzór biznesplanu zamieściliśmy poniżej, aby ułatwić Ci postawienie sobie najważniejszych pytań. Odpowiedz na nie szczerze i poświęć na napisanie biznesplanu odpowiednią ilość czasu. Takie działanie na pewno przyniesie Ci wiele korzyści.

Życzymy Ci mnóstwo sukcesów i miłego planowania 😊! Do zobaczenia.  

Wzór biznesplanu: KLIKNIJ TUTAJ