W 2023 roku możemy liczyć nawet do pięciu długich weekendów. 👇👇👇
Niektóre długie weekendy wypadają w wyniku dni ustawowo wolnych od pracy, a niektóre wymagają tylko jednego dnia urlopu.
💡Najdłuższy długi weekend można zaplanować w okolicach majówki. W 2023 roku wypada ona całkiem ciekawie. Świętowanie można rozpocząć w piątek 28 kwietnia i zakończyć 03 maja. Aby przedłużyć sobie urlop wystarczy wziąć wolny wtorek – 02 maja.
💡Nieco krótszy weekend czeka nas już za kilka tygodni – 06 stycznia, który w 2023 roku wypada w piątek.
👉 Jeśli weźmiesz jeden dzień wolnego w piątek – 09 czerwca, zyskasz aż cztery dni wolnego, ponieważ Boże Ciało wypada w czwartek – 08 czerwca. Tak samo blisko weekendu, bo we wtorek wypada święto WNMP, więc wystarczy wziąć wolny poniedziałek 14 sierpnia aby odpocząć ciut więcej.
🌹Niekorzystnie dni wolne w 2023 roku wypadają 11 listopada, bo w sobotę. Pamiętaj, że święta wypadające w sobotę należy oddać pracownikowi. Musisz to zrobić w tym samym okresie rozliczeniowym, czyli w większości przypadków w tym samym miesiącu. Tak też będzie w listopadzie 2023 roku.
🌸 Inaczej jest kiedy święto przypada w niedzielę – w 2023 roku są to Zielone Świątki – 28 maja. Wówczas pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny.
🎄Boże Narodzenie w 2023 roku wypada w okolicach weekendu, więc zyskamy dodatkowe dni wolne na przygotowania świąteczne.
W ramach przypomnienia, urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę w wymiarze🗓:
- 20 dni, gdy pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
- 26 dni, gdy pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Pamiętaj, że pracownikowi przysługuje 14-dni nieprzerwanego urlopu. O tym czy wniosek o urlop czy podział urlopu na części, zostanie uwzględniony zależy od Ciebie – pracodawcy. Nie masz obowiązku go zaakceptować.
Co do zasady udzielenie urlopu pracownikowi jest kwestią uznaniową pracodawcy i możesz odmówić udzielenia urlopu we wnioskowanym terminie.
💡W tym zakresie wypowiedziała się również Państwowa Inspekcja Pracy wskazując, że: Strony umowy powinny dążyć do uzgodnienia terminu, ale nie ma bezwzględnego obowiązku „dogadania się”. Jeśli wymagają tego obiektywne okoliczności zapewnienia funkcjonowania zakładu pracy, to pracodawca ma możliwość odmowy udzielenia urlopu w wybranym przez pracownika terminie i udzielenia go na wniosek pracownika w innym.
👉Jeśli masz pytania skontaktuj się z naszym Biurem Rachunkowym. Prowadzimy kompleksową obsługę kadr i płac dla naszych klientów. Odwiedź nas też na Instagramie.