📗Zacznijmy od plusów działalności nierejestrowanej. Niewątpliwie największą zaletą jest to, że nie trzeba płacić ZUS-u, więc jest to ogromna oszczędność dla osób, które zaczynają swoją przygodę z biznesem 💰. Działalność nierejestrowana jest świetnym sposobem na przetestowanie pomysłu na własną firmę i jak sama nazwa wskazuje – nie trzeba jej rejestrować 😉. Kolejną korzyścią jest fakt, że rozliczając się z działalności nierejestrowej płacimy podatek od dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym, zatem nie ma potrzeby płacenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy jak to ma miejsce w przypadku działalności gospodarczej🗓.
A więc przypomnijmy najważniejsze założenia działalności nierejestrowej:
- 👉możesz ją prowadzić, jeśli przychody z tej działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 75% minimalnego wynagrodzenia – w 2023 roku będzie to 2800 zł miesięcznie!
- 👉działalność nierejestrowaną możesz prowadzić, jeśli w ciągu ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie prowadziłaś/eś działalności gospodarczej (okres zawieszenia działalności jest traktowany jako czas kiedy firma nie była prowadzona),
- 👉 po przekroczeniu limitu dla działalności nierejestrowej – masz 7 dni na jej zarejestrowanie w CEIDG,
- 👉działalność gospodarczą musisz zarejestrować jeśli firma wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia lub na przykład dotyczy usług pośrednictwa ubezpieczeniowego czy prowadzenia biura rachunkowego,
- 👉 na życzenie klienta musisz wystawić paragon lub fakturę klientowi,
- 👉 Twoim obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji przychodów, w której wpisujesz wszystkie osiągnięte przez Ciebie przychody.
Kasa fiskalna a działalność nierejestrowa
Przejdźmy teraz do kwestii związanej z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej prowadząc działalność nierejestrowaną. 💰Jeśli działalność, którą chcesz prowadzić jest zobligowana do posiadania kasy fiskalnej – na przykład fryzjer✂️, kosmetyczka👄 – to prowadząc działalność nierejestrowaną- musisz taką kasę fiskalną zakupić! Zapytasz – ale jak to zrobić nie mając zarejestrowanej firmy? Otóż wystarczy, że wystąpisz do urzędu o wydanie numeru NIP (wniosek NIP-7) 🧾
Więcej na temat kasy fiskalnej w działalności nierejestrowanej – znajdziesz na naszym blogu finansowy – tutaj
Faktury i paragony na działalności nierejestrowej
Zadajesz sobie pytanie w jaki sposób wystawić fakturę lub paragon jeśli klient Cię o to poprosi? 🧾
💡To proste! Na rynku jest mnóstwo darmowych programów do wystawiania faktur – wystarczy, że wypełnisz rubryki i gotowe. Jeśli nie masz NIP-u wystarczy, że na fakturze wskażesz swoje imię i nazwisko – nie ma potrzeby wskazywania adresu zamieszkania, lub numeru PESEL🙃. W drugą stronę – jeśli chcesz pomniejszyć przychód o koszty – poproś o fakturę imienną podczas zakupów, które będziesz wykorzystywać w swojej działalności nierejestrowej.
Działalność nierejestrowa również dla osób niepełnoletnich
Osoby niepełnoletnie mogą prowadzić działalność nierejestrową, ponieważ taka działalność – co do zasady – nie jest uzależniona od posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych 🚼. Wykonując taką działalność niepełnoletni musi jednak pamiętać o ograniczeniach wynikających z jego wieku – osoby od 13. do 18. roku życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a to oznacza, że nie mogą na przykład samodzielnie zawierać umów ze swoimi kontrahentami. Do zaciągania zobowiązań i rozporządzania swoim prawem, potrzebna im będzie zgoda ustawowego przedstawiciela, najczęściej rodzica lub kuratora. Co ciekawe! Osoba niepełnoletnia może dysponować dochodami uzyskanymi z tytułu działalności nierejestrowej bez zgody przedstawiciela ustawowego.
Działalność nierejestrowa a dotacja na otwarcie działalności
💡Nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia działalności nierejestrowanej przed uzyskaniem dotacji na otwarcie działalności gospodarczej. 💡Nie istnieje żaden przepis zabraniający prowadzenia takiej działalności przed ubieganiem się o dofinansowanie. 👉 Wręcz przeciwnie – będzie to duży plus w Twoim biznesplanie, ponieważ będzie to świadczyło o Twoim doświadczeniu w prowadzeniu biznesu. Oczywiście dotacje możesz otrzymać wyłącznie na otwartą działalność gospodarczą, więc nie ma możliwości otrzymania dofinansowania na działalność nierejestrowaną.
Osoby bezrobotne w biznes bez rejestracji firmy?
💁♀️Jednym z warunków posiadania statusu bezrobotnego jest nie wykonywanie innej pracy zarobkowej. Zatem osoba bezrobotna, żeby zachować swój status, nie może prowadzić działalności nierejestrowej. Prowadzenie działalności nierejestrowanej skutkuje tym, że osoba bezrobotna będzie wykonywać inną prace zarobkową i utraci swój status.
Na naszym blogu finansowym – szczegółowo opisujemy jak założyć i poprowadzić działalność nierejestrowaną krok po kroku – sprawdź tutaj!
👉Jeśli masz pytania skontaktuj się z naszym Biurem Rachunkowym. Prowadzimy kompleksową obsługę firm i spółek, a także kadr i płac dla naszych klientów. Koniecznie odwiedź nas też na Instagramie🌹.