Facebook? Instagram? Bez mediów społecznościowych ciężko w dzisiejszych czasach prowadzić biznes. Jest to świetny sposób na pozyskanie klientów.
👉Dzisiaj jednak chciałabym zwrócić uwagę na to, że faktura kosztowa – fakturze nierówna 🙂. A co to oznacza? To oznacza, że chcąc rozliczyć fakturę za korzystanie z reklamy na Facebooku w wielu przypadkach jest potrzebne współdziałanie Biura Rachunkowego i Klienta. Dlaczego? Zobacz poniżej 👀
👇👇👇
Faktura z Facebooka z siedzibą w Irlandii
👉Zacznijmy od tego, że jeśli otrzymasz fakturę z Facebooka, który ma siedzibę w Irlandii musisz zarejestrować firmę jako podatnik VAT-UE. przy czym nie ma znaczenia czy do tej pory Twoja firma była VAT-owcem czy też nie. W tej sytuacji mamy do czynienia z tak zwanym importem usług. Zatem należy złożyć deklaracje VAT-R. Do Twojego numeru NIP zostanie dodany przedrostek “PL”. Jest on bardzo ważny, ponieważ uprawnia Twoją firmę do rozliczenia faktur wewnątrz UE.
👉Kolejny krok zależy od tego czy Twoja firma jest czynnym podatnikiem VAT czy nie.
Faktura za reklamę na Facebooku w przypadku czynnych podatników VAT
💡Jeśli tak – transakcja będzie neutralna podatkowo. Jak to działa? Najpierw powstaje obowiązek podatkowy, ponieważ jak już wspomnieliśmy wcześniej – mamy do czynienia z importem usług – czyli jako kupujący usługę (z zagranicy) musimy zapłacić podatek VAT w Polsce, jednocześnie korzystając z prawa do odliczenia – tę samą wartość księgujemy po stronie kosztów, a więc bilans jest na zero.
Faktura za reklamę na Facebooku w przypadku “nie VAT-owców”
Inaczej sprawa wygląda u „nie VAT-owców”. Taka firma musi doliczyć VAT (23%) do wartości faktury, a ponieważ nie jest czynnym podatnikiem VAT – nie ma czym zbilansować tej wartości po stronie kosztów 🙈. To oznacza, że nie-VATowiec nie tylko musi złożyć specjalną deklarację VAT-9M, ale musi też opłacić należny podatek VAT 👀.
Przykład👇👇👇
Do faktury za reklamę na 100 zł – doliczamy 23%, czyli firma zwolniona z VAT-u musi zapłacić do Urzędu 23 zł podatku VAT.
👍W całym tym zamieszaniu jest coś pozytywnego – nie-VATowiec może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość zapłaconego VAT-u. Tym samym obniży podstawę opodatkowania.
Faktura w walucie obcej
💡W przypadku importu usług momentem powstania obowiązkowego podatkowego VAT jest data wystawienia faktury. W związku z tym w przypadku faktury wystawionej w walucie obcej – przeliczamy ją po kursie z dnia poprzedzającego moment powstania obowiązku podatkowego po średnim kursie NBP.
👉Podsumowując, rozliczenie faktury za zakup reklamy na Facebooku wymaga podjęcia dodatkowych czynności zarówno po stronie Biura Rachunkowego jak i klienta. Warto o tym pamiętać, aby dochować wszelkich formalności 🙂.
👉Jeśli masz pytania skontaktuj się z naszym Biurem Rachunkowym. Prowadzimy kompleksową obsługę firm i spółek, a także kadr i płac dla naszych klientów. Koniecznie odwiedź nas też na Instagramie.