PPK REZYGNACJA - WZÓR BIURO RACHUNKOWE KSIĘGOWOŚĆ RUCZAJPPK – wzór rezygnacji

👉 Czołem! Bez owijania – jeśli chcesz zrezygnować z PPK – łap wzór i złóż go w swoim dziale kadr lub daj znać swojemu pracodawcy.

📝 WZÓR REZYGNACJI Z PPK

Deklaracja jest prosta do wypełnienia. Wystarczy uzupełnić swoje dane osobowe i podpisać się.

📌Jak działa PPK?

W największym skrócie jest to system oszczędzania na który składa się pracownik – 2%, pracodawca – 1,5% i Państwo 240 zł rocznie.

👉  Do tej pory 78% Polaków wypisało się z tego rozwiązania. Innymi słowy – ostatni gasi światło 💡.

📌Jeśli nie zrezygnuję z PPK, to ile muszę odłożę?

Przymnijmy, ze zarabiasz najniższą krajową – 3490 zł brutto:

  • ✅Pracownik z każdej pensji przeznaczy 68,90 zł
  • ✅Pracodawca 52,35 zł
  • ✅Rząd – 240 zł rocznie

W ciągu roku zaoszczędzisz 1695 zł. Aleee…te pieniądze będą inwestowane w fundusze.

📌Co się dzieje z pieniędzmi w PPK?

To pytanie zadaje sobie niewiele osób. Postaram się wyjaśnić to najprościej jak się da. 👉 Jeśli jesteś osobą młodą – masz na przykład 27 lat – Twój fundusz będzie składał się w przeważającej ilości z akcji. Będzie to fundusz agresywny i bardzo ryzykowny, ponieważ do emerytury masz dużo czasu, a co za tym idzie można pozwolić sobie na ryzyko. ‘

Im jesteś starszy bądź starsza – fundusz będzie się zmieniał. Będą proporcjonalnie dokładane obligacje, więc fundusz stanie się coraz bardziej zachowawczy.

Im bliżej emerytury – tym fundusz będzie składał się z przeważającej ilości obligacji – czyli najbezpieczniejszej formy oszczędzania. Na tym polegają “fundusze zdefiniowanej daty”.

Czy możesz stracić? Tak. Ponieważ inwestowanie wiąże się zawsze z ryzykiem. Ale możesz też zyskać. Twoimi zaoszczędzonymi pieniędzmi będą obracały Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, z którymi Twój pracodawca zawarł umowę o prowadzenie PPK. Od rau dodam, ze nie masz wpływu na to z kim Twój pracodawca ją podpisał.

📌Czy warto pozostać w PPK?

Oszczędzać warto – bez dwóch zdań. Każda forma oszczędności jest lepsza niż jej brak. Wybór formy oszczędzania zależy od nas samych. W tej sytuacji ustawodawca nazywa ten system “dobrowolnym” systemem oszczędzania, ale z dobrowolnością nie ma to nic wspólnego. Ze względu na ogromną niechęć i nieufność Polaków do oszczędzania, do których miesza się Państwo – ustawodawca wymyślił, że co 4 lata będzie automatycznie zapisywał pracowników do PPK.Jeśli zatem zrezygnujesz teraz – masz spokój na 4 lata.

👉Jeśli masz pytania skontaktuj się z naszym Biurem Rachunkowym. Prowadzimy kompleksową obsługę kadr i płac dla naszych klientów. Koniecznie odwiedź nas też na Instagramie🌹.