Biuro Rachunkowe księgowość ruczaj - praca dla byłego pracodawcy

Co oferuje samozatrudnienie?

📌 Samozatrudnienie to nic innego jak prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Ale samozatrudnienie jest najczęściej utożsamiane ze współpracą B2B – czyli relacji biznes-biznes.

➡️ W takiej sytuacji – zamiast zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę – zaczynamy współpracę na zasadzie comiesięcznego fakturowania się. 📍Niektóre firmy oferują nawet samofakturowanie, czyli kontrahent przesyła gotową, wystawioną fakturę za zrealizowane zlecenie. A osoba samozatrudniona przekazuje ją do swojej księgowości lub księguje ją samodzielnie. Zdarzają się też firmy, które pokrywają koszty obsługi księgowej.

🌱 W naszym biurze rachunkowym rozliczysz swoje podatki będąc na samozatrudnieniu.

➡️ Jeśli planujesz rozpocząć działalność i chcesz pracować dla byłego lub obecnego pracodawcy to musisz liczyć się z kilkoma ograniczeniami.

Podatek dochodowy, a praca dla byłego pracodawcy

📌 Rozpoczynając działalność pracując na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, możesz wybrać wyłącznie skalę podatkową.

Pracując na etacie również rozliczasz się za pomocą skali podatkowej (12%-32%). 📌 Z tą różnicą, że prowadząc własną firmę możesz odliczać koszty uzyskani przychodu, których nie można odliczyć na etacie.

✅ Jest to duży plus na korzyść własnej działalności gospodarczej. ✅ Rozliczając się na skali możesz też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem i skorzystać z kwoty wolnej od podatku – 30 tys. zł.

❗️Minus natomiast jest taki, że jeśli przekroczysz drugi próg podatkowy (120 tys. zł dochodu) – od nadwyżki zapłacisz 32% podatku.

💡Podatek liniowy możesz wybrać w kolejnym roku prowadzenia firmy, a ryczałt po dwóch latach od rozwiązania umowy o pracę.

ZUS a praca dla byłego pracodawcy

📌 Jeśli chodzi o ZUS, to tutaj tak samo jak w przypadku podatku – nie możesz skorzystać z preferencyjnych rozwiązań.

  • Z ulgi na start nie możesz skorzystać, jeśli zatrudnienie miało miejsce w ciągu 2 lat przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.
  • Na moment rozpoczęcia działalności nie możesz skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Jednak jeśli w trakcie prowadzenia działalności dojdzie do zerwania umowy z poprzednim pracodawcą, to możesz ponownie otrzymać prawo do opłacania składek od niższej podstawy przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności.

💡Pamiętaj, że te przepisy nie dotyczą czynności, które realizowałeś/aś w ramach umowy zlecenie lub umowy o dzieło z poprzednim pracodawcą. I jeśli zamierzasz świadczyć inny zakres usług niż ten wynikający z umowy o pracę – to również Cię te przepisy nie dotyczą. Od razu możesz skorzystać z podatku liniowego i preferencyjnych składek ZUS.

Korzyści podatkowe dla samozatrudnionych:

  • 📌Koszty – możesz odliczać koszty uzyskania przychodu jeśli będziesz na skali podatkowej lub na podatku liniowym. Możesz odliczyć na przykład: koszty telefonu, komputera, internetu, samochodu, paliwa, oprogramowania, mebli czy akcesoriów biurowych, a nawet obsługi konta bankowego.
  • 📌Preferencyjne stawki podatkowe – jeśli wybierzesz ryczałt – będziesz płacić dużo niższy podatek niż na etacie. Na przykład programista
  • 📌Możesz rozliczać podatek VAT, którego nie mogłeś/aś odliczyć będąc zatrudnionym na umowie o pracę.
  • 📌Niższa składka społeczna – jeśli nie świadczysz usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy to możesz skorzystać z ulgi na start (przez 6 miesięcy płacąc tylko składkę zdrowotną), a potem przez 2 lata z preferencyjnych składek (tak zwany mały ZUS).
  • 📌Możesz skorzystać z leasingów i kredytów firmowych, które przyczyniają się do obniżenia podstawy opodatkowania (w przypadku skali i podatku liniowego).

👉Jeśli masz pytania skontaktuj się z naszym Biurem Rachunkowym. Prowadzimy kompleksową obsługę firm i spółek, a także kadr i płac dla naszych klientów. Koniecznie odwiedź nas też na Instagramie🌹.