Ważne terminy dla przedsiębiorcy

CO PŁACIMY DO 20-TEGO KAŻDEGO MIESIĄCA? TERMINY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW. bIURO RACHUNKOWE KSIĘGOWOŚĆ RUCZAJ

 

 

Jedną z najważniejszych rzeczy, których nie możesz przeoczyć podczas prowadzenia własnej firmy są TERMINY. Nie przestrzeganie ich wiąże się z karami finansowymi, dlatego warto je znać i koniecznie się do nich stosować.

O większości terminów będzie przypominało Ci Biuro Rachunkowe, ale i tak podstawową wiedzą każdego Przedsiębiorcy jest znajomość terminów 😊. W tym artykule wymienię te terminy, które są z Twojego punktu widzenia najważniejsze i które koniecznie musisz zapamiętać.

 

 

Otóż zapamiętaj dwie daty:

  • 🔔 20. dzień miesiąca: termin na opłacenie składek i złożenie deklaracji do ZUS , oraz opłacenie podatku dochodowego za siebie i pracowników.
  • 🔔 25. dzień miesiąca: rozliczenie podatku VAT, czyli zapłata podatku oraz przesłanie deklaracji JPK.

Jeśli rozliczasz się kwartalnie masz łatwiej 😊. O tych terminach pamiętasz tylko każdego 20-tego i 25-tego stycznia, kwietnia, lipca i października.

W przypadku, gdy dzień złożenia deklaracji VAT przypada w sobotę, niedzielę lub święto, termin rozliczenia zostaje przesunięty na najbliższy dzień roboczy.

Kiedy trzeba zrobić przelew do Urzędu Skarbowego i ZUS-u?

To nie jest tak, że do 25-tego wysyłamy deklarację podatkową, a płacimy podatek na przykład 26-tego danego miesiąca.

👍  Termin 25-ty lub 20-ty to data graniczna do której na koncie Urzędu Skarbowego bądź ZUS-u muszą znaleźć się pieniądze. Najlepiej zrób przelew od razu kiedy dostaniesz informację z Biura Rachunkowego o tym, że należy zapłacić podatek.

📅 Nasze Biuro – Księgowość Ruczaj informuje Cię zawsze z wyprzedzeniem o konieczności zapłaty podatku. Nie zostawiamy tej informacji na ostatnią chwilę, dlatego dostajesz od nas informację mailowo o konieczności uregulowania podatku/ZUS-u.

A co jeśli zapłacisz po terminie?

💲💲💲 Za każdy dzień zwłoki w płatności podatku VAT wykazanego w deklaracji zostaniesz obciążony odsetkami. Obecnie stawka podstawowa odsetek wynosi 8 % rocznie. Jeśli kwota odsetek nie przekracza 8,70 zł (trzykrotna wartość opłaty pobieranej przez Pocztę Polską za przesyłkę listową poleconą), nie musisz ich płacić.

Co ważne – organ podatkowy nie powiadomi Cię  o wysokości należnych odsetek, ani tym bardziej nie będzie wzywał do ich zapłaty. Po prostu zajmie Ci konto bankowo tytułem egzekucyjnym. Do tego dojdą Ci koszty za realizację egzekucji.

A więc nie warto się spóźniać 😊 Oczywiście jeśli zdarzy Ci się to raz – nie grożą Ci poważne konsekwencje, ale jeśli opóźnienia staną się uporczywe – możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej.

Terminy dla przedsiębiorców po zakończeniu roku

👉 31 grudnia sporządź remanent jeśli rozliczasz się za pomocą Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Ryczałt nie musi sporządzać inwentaryzacji.

👉 31 styczniajeśli masz pracownika, wyślij do Urzędu Skarbowego (właściwego dla pracownika) PIT-11, które sporządzi Biuro Rachunkowe. Po naszej stronie jest również rozliczenie podatku dochodowego od pracowników – PIT-4R lub PIT-8AR.

👉 20 lutego lub do 20 dnia miesiąca od uzyskania pierwszego przychoduzmień formę opodatkowania i powiadom o tym Urząd Skarbowy. Nie musisz nic robić jeśli nie zmieniasz formy opodatkowania.

👉 28 lutegojeśli masz pracowników, to jest to maksymalny termin doręczenia każdemu pracownikowi PIT-11. Jeśli rozliczasz się ryczałtem jest to termin złożenia rocznego PIT-28.

👉 30 kwietniarozlicz i zapłać podatek dochodowy na druku PIT-36 (skala podatkowa) lub PIT-36L (podatek liniowy).

Podsumowując – zapisz sobie i zapamiętaj te kilka najważniejszych terminów. Ściągę znajdziesz też na naszym Fun Pagu na Instagramie. Powodzenia 😊