Ulga na start – ZUS na start
Ulga na start – ZUS na start
Koszty ZUS’u to podstawowe koszty każdej firmy. Ulga na start zwalnia Cię z opłacania składek na ubezpieczenie . Sprawdź, czy możesz skorzystać z tej ulgi i ile będziesz płacił ZUS’u miesięcznie. Dowiedz się co zyskujesz a co tracisz korzystając z Ulgi na start.
- Czy mogę skorzystać z Ulgi na start
- Jakich składek nie muszę płacić korzystając z Ulgi na start?
- Ile będę płacił korzystając z Ulgi na start?
- Jak długo mogę korzystać z Ulgi na start?
- A co jeśli zawieszę działalność gospodarczą w trakcie korzystania z Ulgi na Start?
- Kiedy mogę przestać korzystać z Ulgi na start:
- Co tracę korzystając z Ulgi na start?
- Co dalej po sześciu miesiącach korzystania z Ulgi na start?
Czy mogę skorzystać z Ulgi na start?
Z ulgi możesz skorzystać jeśli:
- prowadzisz działalność jednoosobową działalność gospodarczą
- jesteś wspólnikiem w spółce cywilnej
- pierwszy raz zakładasz firmę
- minęło 5 lat (60 miesięcy) od zakończenia lub zawieszenia Twojej poprzedniej działalności
- w ramach twojej działalności nie świadczysz usług dla byłego pracodawcy, u którego w tym roku lub w poprzednim pracowałeś na etacie.
- nie podlegasz ubezpieczeniu w KRUS
Jakich składek nie muszę płacić korzystając z Ulgi na start?
Kiedy rejestrujesz firmę w CEIDG i nie pracujesz na przykład na etacie (czyli nie masz innego tytułu do ubezpieczenia) musisz zgłosić się w ZUS do ubezpieczenia. Opłacasz wtedy dwie składki: społeczną i zdrowotną. Możesz wtedy skorzystać albo z Ulgi na Start, albo z preferencyjnego ZUS’u przez 24 miesiące. Różnica między tymi rozwiązaniami polega na tym, że przy Uldze na start przez 6 miesięcy (a w zasadzie nawet prze 7 miesięcy) nie płacisz w ogóle składek społecznych, a przy ZUS’ie preferencyjnym płacisz zarówno składkę zdrowotną jak i społeczną, ale w obniżonej wysokości.
Ulga na start zwalnia Cię z opłacania przez sześć/siedem miesięcy od otworzenia działalności ze składek:
- na ubezpieczenie społeczne (emerytalna, rentowna i wypadkowa)
- Fundusz Pracy
- Fundusz Solidarnościowy.
Nadal musisz płacić składkę zdrowotną. Dzięki niej możesz przebywać w szpitalu i leczyć się na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. W okresie kiedy korzystasz z Ulgi na start możesz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny.
Ważne! Pamiętaj, że Ulga na start obejmuje tylko Ciebie. Jeśli zatrudniasz pracowników, lub prowadzisz firmę z osobą współpracującą musisz odprowadzać za nich składki od momentu rozpoczęcia działalności.
Ile będę płacił korzystając z Ulgi na start?
Opłacasz tylko składkę zdrowotną, która jest uzależniona od formy opodatkowania.
Jak długo mogę korzystać z Ulgi na start?
Z Ulgi na start możesz korzystać przez 6 pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności. W praktyce oznacza to 7 miesięcy.
- jeżeli rozpoczynasz działalność drugiego dnia miesiąca, czyli w trakcie jego trwania Ulga na start będzie liczona 6 miesięcy od kolejnego miesiąca.
Przykład: Otworzyłeś działalność 02 stycznia 2020 roku. 6 miesięcy liczysz od lutego, czyli koniec Ulgi na start przypadnie na 31 lipca2020 r.
- jeśli rozpoczynasz działalność pierwszego dnia miesiąca, ten miesiąc wliczasz do 6 miesięcy, w których możesz korzystać z Ulgi na start.
Przykład: Otworzyłeś działalność 01 stycznia 2020 roku. 6 miesięcy liczysz od stycznia, czyli koniec Ulgi na start przypada na 30 czerwca 2020 r.
A co jeśli zawieszę działalność gospodarczą w trakcie korzystania z Ulgi na Start?
Niestety zawieszenie działalności nie zatrzyma biegu tych sześciu miesięcy.
Kiedy mogę przestać korzystać z Ulgi na start:
- w dowolnym wybranym momencie
- po upływie 6 miesięcy.
Co tracę korzystając z Ulgi na start?
Warto przemyśleć decyzję o skorzystaniu z Ulgi na start, ponieważ niesie ona ze sobą szereg konsekwencji. Jeśli w czasie kiedy korzystasz z ulgi, zachorujesz, będziesz musiał lub musiała opiekować się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny albo urodzi Ci się dziecko, nie otrzymasz świadczeń, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego, czyli:
- zasiłku chorobowego
- świadczenia rehabilitacyjnego
- zasiłku macierzyńskiego
- zasiłku opiekuńczego.
W okresie korzystania z Ulgi na start nie otrzymasz również zasiłku chorobowego ani świadczenia rehabilitacyjnego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Za okres , w którym jesteś objęty Ulgą na start nie otrzymasz emerytury (ten czas nie wlicza się do okresu składkowego) i nie podwyższy Ci wysokości otrzymywanego w przyszłości świadczenia emerytalnego.
Co dalej po sześciu miesiącach korzystania z Ulgi na start?
Po tym okresie możesz skorzystać z obniżonych składek. Obniżone składki przysługują Ci za pełne 24 miesiące – jeśli zrezygnujesz z Ulgi na start w połowie miesiąca, okres obniżonych składek zacznie się liczyć dopiero od kolejnego miesiąca.
Jeśli masz więcej pytań na temat ulgi na start, skontaktuj się z naszym Biurem Rachunkowym Księgowość Ruczaj.