Wzór umowy zlecenie z omówieniem Biuro Rachunkowe Księgowość RuczajUmowa zlecenie – wzór wraz z omówieniem

👉 O umowie zlecenie narosło wiele mitów. W świadomości naszego społeczeństwa umowa zlecenie to umowa śmieciowa 🚮. Wbrew temu przekonaniu – umowa zlecenie to świetny sposób na dodatkowy zarobek w szczególności dla ludzi młodych💡.👉 W dzisiejszym artykule prostym językiem – słowo komentarza do wzoru umowy zlecenie. A sam wzór możesz pobrać bezpłatnie👉 Wzór umowy zlecenie. 

Co to jest umowa zlecenie?

📝 Zacznijmy od przepisów, które regulują tę kwestię. To w jaki sposób powinna wyglądać umowa zlecenie znajdziemy w przepisach Kodeksu Cywilnego art. 734-751.

🤝 Umowa zlecenie to nic innego jak umówienie się dwóch stron (zleceniobiorcy ze zleceniodawcą) na to, że zleceniobiorca zrealizuje określony cel. 📌 Przy czym zleceniobiorca wcale nie musi zakończyć realizacji pracy nad danym celem aby otrzymać wynagrodzenie – z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku umowy o dzieło 👩‍🌾. Ważne jest jednak to, że zleceniobiorca powinien wykazać się „starannością” w realizacji zleconych czynności 💡. Na przykład jeśli ktoś zleci Ci napisanie artykułu to podczas jego pisania wykaż się starannością aby go skończyć, ale zakończenie pisania nie może być warunkiem otrzymania wynagrodzenia✍️.

Stawka godzinowa a umowa zlecenie

📌 W przypadku umowy zlecenie, przedsiębiorca nie może pozwolić sobie na pełną swobodę w ustaleniu stawki godzinowej za realizację zleconych czynności. 💡Od 1 styczni 2017 roku obowiązuje minimalna stawka w przypadku umowy zlecenie, która wynosi tyle ile stawka godzinowa wynikająca z  najniższej krajowej.

📌📌📌Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku wzrośnie dwa razy. Od 1 stycznia wyniesie 3 490,00 zł brutto, a od lipca będzie wynosić 3 600,00 zł. Tym samym wysokość minimalnej stawki godzinowej na umowie zleceniu będzie wynosiła od stycznia do czerwca 22,80 zł/godz., a od lipca do grudnia wyniesie 23,50 zł/godz.

 Składki społeczne a umowa zlecenie

Najprościej rzecz ujmując – jeśli nie ma tak zwanego „zbiegu tytułów do ubezpieczenia społecznego” to od umowy zlecenie trzeba odprowadzić wszystkie składki społeczne oraz składkę zdrowotną🥱🥱🥱.

Co to oznacza? Że nie musisz płacić składek społecznych jeśli zleceniobiorca ma inny tytuł do ubezpieczenia których kwota jest równa lub wyższa niż minimalna krajowa (na przykład umowa o pracę lub własna działalność).

✅ Oczywiście niezmiennie składka zdrowotna pozostaje do opłacenia.

👉 Jeśli chodzi o składkę chorobową – nie jest ona obowiązkowa w przypadku umowy zlecenie, tak jak i na działalności gospodarczej. 📣 Aby jednak zleceniobiorca mógł korzystać z zasiłku chorobowego musi oba zostać odprowadzona.

📌📌📌 Ważne – jeśli zatrudniasz pracownika jednocześnie na umowę o pracę i umowę zlecenie. Odprowadź wszystkie składki społeczne od umowy zlecenie.

👉 Jeśli umowę zlecenie podpisuje się z uczniem lub studentem, który nie ma ukończonych 26 lat nie ma obowiązku zgłoszenia go do ubezpieczeń ZUS 👩‍🎓🧑‍🎓👨‍🎓.

Umowa zlecenie – wypowiedzenie

✅ Umowę zlecenie można wypowiedzieć w każdym momencie i przez każdą ze stron. Nie ma terminu wypowiedzenia, chyba że określisz go w umowie.

Elementy umowy zlecenia

Umowa zlecenie powinna zawierać następujące:

  • ✅ dane zleceniobiorcy i zleceniodawcy
  • ✅ przedmiot zlecenia,
  • ✅ wysokość wynagrodzenia,
  • ✅ datę rozpoczęcia oraz zakończenia umowy
  • ✅ forma zapłaty (przelew lub gotówka – opcjonalnie),
  • ✅ podpisy zleceniodawcy i zleceniobiorcy.

👉Jeśli masz pytania skontaktuj się z naszym Biurem Rachunkowym. Prowadzimy kompleksową obsługę kadr i płac dla naszych klientów. Koniecznie odwiedź nas też na Instagramie🌹.