urlop macierzyński biuro rachunkow księgowość ruczaj​👩‍🍼Urlop macierzyński kojarzy nam się głównie z roczną przerwą od pracy. Nic bardziej mylnego. Urlop macierzyński trwa tylko 20 tygodni.❗️ Pozostałe 32 tygodnie to urlop rodzicielski. 👉 W sumie możesz wykorzystać 52 tygodnie płatnego urlopu na wychowanie nienarodzonego lub przysposobionego dziecka.💡W tym artykule chciałabym spróbować odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości związane z urlopem macierzyńskim. 👇

Czy na umowie zlecenie można otrzymać zasiłek macierzyński i rodzicielski?

👉 Umowa zlecenie jest bardzo podobna do jednoosobowej działalności gospodarczej. W jednej i drugiej formie zatrudnienia, aby otrzymać zasiłek chorobowy czy zasiłek macierzyński – należy opłacać składki chorobowe. 👉Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i finansowane w całości przez zleceniobiorcę – wynosi 2,45%. 💡Ważne, abyś na dzień porodu była zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego. ⏰ Czas trwania zasiłku macierzyńskiego na umowie zlecenie nie różni od czasu przysługującej pracownicy na umowie o pracę. Po okresie urlopu macierzyńskiego zleceniobiorczyni przysługuje także prawo do urlopu rodzicielskiego.

Ile wynosi urlop macierzyński?

💰Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku i jest to średnia z 12 miesięcy. 💰Oznacza to, że przebywając na macierzyńskim, otrzymujesz całość pensji, chyba że przedłużasz opiekę nad dzieckiem o urlop rodzicielski, a wniosek złożysz w terminie 21 dni od dnia porodu. Wtedy wymiar zasiłku macierzyńskiego będzie wynosił 80%. 👉Jeśli złożysz wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (razem) do 21 dni po porodzie, będziesz mieć wypłacane 80% pensji przez cały rok. 👉Jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz dostawała 100% przez pierwsze 20 tygodni, a na rodzicielskim 60% wynagrodzenia.

Co to jest urlop ojcowski?

🧑‍🍼Bardzo często błędnie rozumiany jest urlop ojcowski. Urlop ojcowski nie jest alternatywą do urlopu macierzyńskiego. Ojciec dziecka może skorzystać z dwu tygodniowego urlopu ojcowskiego niezależnie od urlopu macierzyńskiego. Co więcej – może to zrobić do 24 miesięcy po narodzinach dziecka. W kontekście  urlopu ojcowskiego ważne jest to, że 2 tygodnie może być wykorzystane jednorazowo lub w dwóch częściach – po jednym tygodniu.

Czy można pracować podczas urlopu macierzyńskiego?

❗️Podczas 20 tygodni urlopu macierzyńskiego nie możesz pracować na podstawie umowy o pracę ze swoim pracodawcą. Taka możliwość jest dopuszczalna dopiero w czasie urlopu rodzicielskiego, przy czym etat może wynosić maksymalnie ½, a otrzymywane zarobki proporcjonalnie pomniejszają zasiłek. 👩‍💻 Natomiast gdy w okresie urlopu macierzyńskiego chcesz podjąć pracę na etacie, ale u innego pracodawcy, wówczas nie ma żadnych ograniczeń. Możesz świadczyć pracę w pełnym wymiarze oraz z tego tytułu nie zostanie ci pomniejszony zasiłek macierzyński.

👉Jeśli masz pytania skontaktuj się z naszym Biurem Rachunkowym. Prowadzimy kompleksową obsługę firm i spółek, a także kadr i płac dla naszych klientów. Koniecznie odwiedź nas też na Instagramie🌹.