Zarząd sukcesyjny, co mogę zrobić na wypadek mojej śmierci?
- Jak było, zanim powstał zarząd sukcesyjny?
- Co to jest zarząd sukcesyjny?
- Jak powołać zarządcę sukcesyjnego?
- Jak wpisać zarządcę sukcesyjnego do CEIDG. Instrukcja krok po kroku
- Co daje powołanie zarządcy sukcesyjnego?
- Jakie prawa i obowiązki ma zarządca sukcesyjny?
- Jak długo zarządca sukcesyjny może prowadzić sprawy firmy?
Jak było, zanim powstał zarząd sukcesyjny?
Przed wejściem w życie ustawy z listopada 2019 roku, wraz ze śmiercią właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej umierał też NIP. Firma przestawała istnieć. Nowe przepisy ułatwiają przede wszystkim rodzinie i bliskim kontynuowanie działalności w ramach tak zwanego zarządu sukcesyjnego.
Co to jest zarząd sukcesyjny?
Sukcesor to inaczej następca. Sukcesja z kolei to pewien proces przekazania władzy i obowiązków. Zarząd sukcesyjny nie jest jednak formą przekazania firmy naszemu następcy. Jest to zabieg prawny, pozwalający tylko przez pewien czas kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej przez wskazaną osobę. Dzięki wyznaczeniu zarządcy sukcesyjnego rodzina może zamknąć sprawy niezakończone w firmie. Po Twojej śmierci taka osoba będzie mogła na przykład rozwiązać umowy z pracownikami lub z kontrahentami lub występować jako strona względem urzędów podatkowych i ZUS-u. Jest to rozwiązanie tymczasowe dające czas na podjęcie decyzji do co dalszych losów firmy.
Jak powołać zarządcę sukcesyjnego?
Może go wyznaczyć sam przedsiębiorca. Nie jest to ani trochę trudne, a w dodatku całkowicie bezpłatne. Wystarczy, że wpiszesz taką osobę do CEIDG. O tym jak to zrobić technicznie dowiesz się w dalszej części artykułu. Musisz jednak wiedzieć, że osoba, którą powołujesz musi się na to zgodzić. Jeśli nie zrobisz tego za życia, a w trakcie prowadzonej działalności umrzesz, zarząd sukcesyjny może zostać powołany po twojej śmierci. Niesie to ze sobą niestety wiele negatywnych konsekwencji. Jest to niewątpliwie bardziej kosztowna i sformalizowana droga. W ten sposób przysporzysz swoim bliskim nie tylko kosztów notarialnych, ale też problemów formalnych. Powołując zarząd sukcesyjny za życia, zaoszczędzisz swoim bliskim dodatkowych nerwów i pieniędzy.
Jak wpisać zarządcę sukcesyjnego do CEIDG. Instrukcja krok po kroku
Krok 1. Zaloguj się na https://ceidg.gov.pl
Krok 2. Możesz zalogować się Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym.
Jeśli nie wiesz jak to zrobić, może Ci pomóc filmik, w którym przechodzimy przez proces zakładania firmy. Kliknij tutaj.
Krok 3. Wybierz zakładkę „Operacje na wpisie”, a następnie opcję „Zmień dane we wpisie”.
Krok 4. Zaznacz opcję „Na podstawie konta użytkownika”. Następnie wybierz „Dalej”.
Krok 5. Wypełnij wniosek. Uzupełniaj wszystkie wymagane dane (są oznaczone gwiazdką). Jeśli nie uzupełnisz jakiegoś pola, system podświetli na czerwono te obszary.
- W miejscu „Dane powstania zmiany” wpisz datę od kiedy powołujesz zarządcę sukcesyjnego. Nie może być to data przyszła.
- Następnie zaznacz opcję: Tak, składam oświadczenie. Przeczytaj oświadczenie.
- Wybierz rodzaj swojego ubezpieczenia (na przykład, że jesteś ubezpieczony w ZUS).
- Wybierz naczelnika urzędu skarbowego, w którym płacisz podatek dochodowy (pole 17.2).
Krok 6. Zaznacz, że składasz załącznik CEIDG-ZS . Następnie wybierz „Dalej”.
Jest to załącznik z danymi zarządcy sukcesyjnego. Nie musisz nic załączać. Wystarczy, że przejdziesz dalej i wypełnisz dane wskazanej przez Ciebie osoby.
Krok 7. Uzupełnij dane zarządcy w CEIDG-ZS.
Wybierz opcje dla pól:
- 02 – przedsiębiorcę,
- 03 – dodanie informacji o zarządcy sukcesyjnym,
- 04 – zarządcę sukcesyjnego.
- Następnie podaj pozostałe dane swojego zarządcy sukcesyjnego.
- W polu 06 zaznacz oświadczenie, że wybrana przez Ciebie osoba zgodziła się na pełnienie tej funkcji. Na koniec wybierz „Dalej”.
Krok 8. I to wszystko – wypełniłeś wniosek. Teraz wystarczy, że podpiszesz go za pomocą Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.
I to wszystko :). Wcale nie było to trudne. Zwróć uwagę, że na żadnym etapie, nie musiałeś załączać pisemnych oświadczeń. Pamiętaj jednak, że zarządca sukcesyjny musi takie oświadczenie i zgodę wyrazić. Przepisy jednak nie wymagają, abyś załączał te dokumenty do wniosku, wystarczy, że oświadczysz (pod rygorem odpowiedzialności karnej), że stosowana zgda została udzielona.
Co daje powołanie zarządcy sukcesyjnego?
Świetnie. Właśnie ustanowiłeś zarządcę sukcesyjnego, a jest to bardzo ważne ponieważ po twojej śmierci:
- firma zachowa płynność działania
- zarządca, którego wyznaczyłeś będzie mógł od razu po twojej śmierci zająć się firmą. Nie musi czekać na decyzje o postępowaniu spadkowym, nie musi iść do notariusza. Staje się twoim pełnomocnikiem od razu po śmierci.
- twoi pracownicy nie stracą pracy z dnia na dzień
- twoja firma dokończy niezakończone kontrakty
- twoja firma nie zostanie wykreślona z CEIDG, z rejestru VAT, ani z ewidencji podatkowej. Zarządca będzie musiał jedynie zgłosić ten fakt do urzędu.
Zarządca sukcesyjny, którego powołasz lub powołałeś nie musi być przedsiębiorcą. Nie może być natomiast osobą prawną (czyli na przykład spółką) lub osobą, wobec której orzeczono zakaz prowadzonej działalności). Możesz też wyznaczyć zarządcę rezerwowego, na wypadek gdyby powołany w pierwszej kolejności zarządca zrezygnował z pełnienia funkcji.
Jakie prawa i obowiązki ma zarządca sukcesyjny?
Zarządca sukcesyjny:
- może posługiwać się NIP-em i nazwą firmy z oznaczeniem “w spadku”
- posługuje się swoim imieniem i nazwiskiem przy załatwianiu spraw firmy
- przejmuje prawa i obowiązki pracodawcy
- może korzystać z konta firmowego
- reguluje zobowiązania
- może brać udział w procesach cywilnych
- zarządca sukcesyjny nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez firmę,
- ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone w trakcie pełnienia swoich obowiązków, które powstały na skutek nienależytego ich wykonywania.
- może otrzymywać wynagrodzenie, tak jak przy umowie zlecenie.
- nie odpowiada własnym majątkiem za długi firmy
- musi sporządzić inwentarz przedsiębiorstwa w spadku, tuż po ustanowieniu zarządu sukcesyjnego
- po wygaśnięciu zarządu, właściciele przedsiębiorstwa w spadku mogą żądać sprawozdania.
Jak długo zarządca sukcesyjny może prowadzić sprawy firmy?
Zarząd sukcesyjny może być sprawowany przez maksymalnie 2 lata po śmierci przedsiębiorcy. Tylko sąd może wydłużyć ten czas do 5 lat, lecz musi się to wiązać z ważnymi przyczynami. Zarząd sukcesyjny może zakończyć się wcześniej. Istnieją pewne sytuacje, w których zarząd może wygasnąć wcześniej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Jako biuro rachunkowe, które na co dzień styka się z różnymi problemami przedsiębiorców, gorąco zachęcamy do załatwienia tych spraw jeszcze za życia. Jest to bardzo łatwa czynność, a w dodatku całkowicie bezpłatna. Dzięki temu oszczędzicie swoim bliskim wielu nieprzyjemnych sytuacji, a sami będziecie spać spokojnie :). Zapraszamy do Was do współpracy i do kontaktu z naszym Biurem Rachunkowym Księgowość Ruczaj.
Do zobaczenia 🙂