SAMOZATRUDNIENIE - WIEDZA W PIGUŁCE

  • Samozatrudnienie – zalety
  • Co osoba samozatrudniona powinna zrobić zanim wykona pierwsze usługi?
  • Samozatrudnienie -jak przygotować się do otworzenia działalności?
  • Samozatrudnienie – kroki po założeniu działalności
  • Świadczenie pracy, na rzecz byłego pracodawcy – samozatrudnienie

Rozważasz samozatrudnienie?

Ale nie wiesz na czym ono polega? Postaramy Ci się wyjaśnić najważniejsze różnice między samozatrudnieniem, a pracą na etacie. W tym artykule poznasz także plusy i minusy samozatrudnienia. Dowiesz się też, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć działalność.

Kim są osoby samozatrudnione?

Do naszego Biura Rachunkowego bardzo często trafiają osoby samozatrudnione. Najczęściej są to pracownicy korporacji, pośrednicy finansowi, handlowcy, menadżerowie, kurierzy, programiści, lekarze i fizjoterapeuci. Często dla takich profesji korzystniejszą formą zatrudnienia jest otworzenie działalności niż praca na etacie w jednej firmie.

Najczęściej, te osoby są związane z różnymi firmami, które stale dostarczają im zleceń. Osoba samozatrudniona nie musi się dzięki temu przejmować pozyskiwaniem klientów czy zleceń. Z reguły głównym klientem są firmy, z którymi dana osoba stale współpracuje. Bardzo dużym plusem takiej współpracy, jest to, że osoba współpracująca nie musi ograniczać się wyłącznie do jednego pracodawcy, może współpracować z dowolną ilością klientów i na jej rzecz wykonywać usługi.

Z takim działaniem wiąże się też elastyczność czasowa – samozatrudnieni mogą decydować ile czasu poświęcą na realizację określonego zlecenia, tym samym uwalniają swój czas na zdobywanie nowych zleceń lub po prostu zyskują czas na odpoczynek.

Czy działalność jest jedyną formą samozatrudnienia?

Dodamy, że prowadzenie działalności nie jest jedyną formą samozatrudnienia. Do takich form należy również umowa zlecenie, umowa o dzieło czy kontrakt menadżerski.

Samozatrudnienie – zalety

Samozatrudnienie wiąże się ze zmianą wcześniejszego stosunku pracy. Pokażemy Wam to na przykładzie fizjoterapeuty. Załóżmy, że pracował on wcześniej na umowie o pracę w firmie, w której rehabilitował pacjentów. Po otworzeniu działalności, szpitale, bądź przychodnie staną się dla niego partnerami biznesowymi, dla których będzie nadal wykonywał rehabilitacje, ale nie jako pracownik, a jako kontrahent. W tej sytuacji obie strony są przedsiębiorcami. Obie strony otrzymują też przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Rozpoczęcie działalności

Nasz fizjoterapeuta staje się przedsiębiorcą, co oznacza, że za wykonane usługi wystawia faktury. Nie podlega pod kodeks pracy, co oznacza, że nie ma zależności służbowych między kontrahentami – nie musi wstawiać się w umówionym miejscu i o wyznaczonej godzinie do pracy, nie musi też wykonywać powierzonych obowiązków od zleceniodawcy. To przedsiębiorca decyduje z kim chce współpracować, jaki czas przeznaczy na realizację zadania, oraz to czy w ogóle chce przyjąć zlecenie.

Dodatkowo przedsiębiorca decyduje o stawkach jakie chce uzyskać za wykonanie usługi. Oczywiście, aby pozyskiwać zlecenia, samozatrudnieni również muszą stosować się do zapisów w umowach, jakie podpiszą ze swoimi kontrahentami, z tą różnicą, że te umowy są regulowane przez kodeks cywilny i ewentualne spory będą rozstrzygane w sądach cywilnych, a nie w sądach pracy jak w przypadku pracy na etacie.

Podsumowując – dużą zaletą samozatrudnienia jest niezależność, elastyczność czasowa i możliwość współpracy z wieloma klientami. Dodajmy, że samozatrudniony może pracować również z osobami fizycznymi i świadczyć na jej rzecz usługi. Taka sytuacja poszerza znacznie portfel odbiorców.

Co osoba samozatrudniona powinna zrobić zanim wykona pierwsze usługi?

Tak jak każda osoba fizyczna prowadząca działalność, powinna:

  • założyć działalność gospodarczą – o tym jak krok po kroku założyć działalność, omawiamy w specjalnie nakręconym filmiku instruktażowym, który znajdziecie tutaj, możesz również skorzystać z bezpłatnej pomocy przy otworzeniu działalności gospodarczej, kontaktując się z naszym biurem rachunkowym

Przy czym warto podkreślić, że założenie działalności wiąże się z szeregiem decyzji, które musisz podjąć.

Samozatrudnienie -jak przygotować się do otworzenia działalności?

Samozatrudniony, powinien:

  • wybrać swoją nazwę firmy – w przypadku jednoosobowych działalności, nazwa firmy musi zawierać Twoje imię i nazwisko. Może być ono umieszczone na początku bądź na końcu nazwy, ale jest to warunek formalny. Przykładowa nazwa firmy “ANNA KWIATKOWSKA – KWIACIARNIA “MAGNOLIA”, lub “FIZJOTERAPIA DZIECIĘCA – ANNA KWIATKOWSKA”,
  • określić kod PKD swojej firmy. Kody PKD to kody, które mówią o tym, czym dana firma się zajmuje. Sporo czasu poświęciliśmy na to zagadnienie w filmiku, w którym pokazujemy Wam jak określić i wybrać PKD dla swojej firmy. Lista kodów znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że kod PKD wiodący powinien odzwierciedlać to czym na prawdę będzie zajmowała się Twoja firma. Jeśli w ramach swojej działalności będziesz wykonywał różne usługi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dodatkowych kodach PKD wykazać wszystkie te, które będą powiązane z Twoją firmą.
  • wybrać adres siedziby firmy – jeśli działalność prowadzisz w miejscu zamieszkania, warto pozyskać umowę użyczenia w przypadku lokali wynajmowanych. Jeśli lokal jest Twoją własnością – nic nie musisz robić na etapie zakładania firmy, lecz warto zgłosić ten fakt do gminy, o czym wkrótce napiszemy na naszej stronie.
  • zastanowić się nad tym, czy chcemy dokonać zgłoszenia do VAT-u, czy też nie. Więcej o tym temacie piszemy w naszym artykule “VAT czy nie VAT“, oraz “Biała lista – co to jest” . Jeśli chcesz być VAT-owcem, powinieneś zapoznać się z przepisami dotyczącymi VAT-u, aby nie narazić się na nieprzyjemności ze strony organów podatkowych. W tym celu, warto porozmawiać z osobą doświadczoną – najlepiej ze swoim księgowym lub doradcą podatkowym. Możesz też samodzielnie poszukać wiedzy na temat w internecie.
  • wybrać formę opodatkowania – wiemy, że brzmi to strasznie, choć wbrew pozorom nie jest to nic skomplikowanego. Swoją decyzję najlepiej oprzeć na kilku rzeczach: prognozowanych przychodach, prognozowanych kosztach, twojej sytuacji rodzinnej – czy masz, bądź nie masz dzieci, czy twój partner lub mąż pracuje bądź nie. Ważne, aby Twoja decyzja była oparta o przepisy, które zezwalają, bądź nie zawalają na wybór określonej formy opodatkowania. W tej sytuacji również rekomendujemy kontakt z biurem rachunkowym. Z wyborem opodatkowania wiąże się też forma ewidencji Twoich przychodów, dlatego warto skonsultować ją z księgowym. Masz do wyboru cztery formy opodatkowania: na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, ryczałtem bądź w formie karty podatkowej. Szerzej o tym zganieniu wkrótce będziemy mówić na naszym kanale na YT.
  • wybrać firmę, która będzie prowadziła księgowość w twojej firmie. Dla nowych firm, jest to nieocenione wsparcie, które pomaga Wam przejść przez formalności związane z założeniem działalności i jej dalszym prowadzeniem. Z biurem rachunkowym, które będzie prowadziło Twoje rozliczenia, należy podpisać umowę, w której wspólnie określicie zakres obowiązków, cenę usług i sposób współpracy. Przy obecnych możliwościach technologicznych, spotkanie może odbyć się on-line, bez konieczności fizycznego spotkania się. Oczywiście, możesz również prowadzić samodzielnie swoje księgi – prawo tego nie zabrania. W takiej sytuacji musisz wykupić program, który pomoże Ci się samodzielnie rozliczać. Samodzielna księgowość wiąże się też z nabyciem wiedzy na ten temat.
  • zgłosić się do ZUS-u – o ZUSie dla nowych firm piszemy w artykule “Ulga na start – ZUS na start”. Tak jak w przypadku poprzednich punktów, ten temat również możesz skonsultować ze swoim księgowym. Zgłoszenia do ZUS-u możesz dokonać już po zarejestrowaniu działalności. Nie musisz robić tego od razu. Możesz też zrobić to w trakcie wypełniania formularza o założenie działalności.

Samozatrudnienie – kroki po założeniu działalności

Będziesz musiał również, zastanowić się nad podjęciem dodatkowych czynności takich jak:

  • założenie rachunku firmowego – uważamy, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Większość rachunków firmowych jest bezpłatnych. Dzięki niemu oddzielisz wydatki firmowe od wydatków prywatnych. Ponad to w przypadku kontroli podatkowej, nie będziesz musiał przedstawiać wyciągów z konta osobistego, na których są Twoje prywatne transakcje. Urzędy podatkowe mogą również zakwestionować niektóre wydatki ponoszone z konta osobistego, które zostały wciągnięte do kosztów firmowych. W przypadku firm, będących czynnymi podatnikami VAT, rachunek firmowy jest obligatoryjny. W naszym biurze rachunkowym, dzięki współpracy z bankiem, będziesz mógł skorzystać z założenia konta firmowego bez wychodzenia z domu, a prowadzenie konta będzie przez 24 miesiące bezpłatne.
  • zamówienie kasy fiskalnej – jeśli będziesz prowadził sprzedaż lub świadczył usługi dla osób fizycznych, powinieneś zakupić kasę fiskalną, aby móc wystawiać paragony. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule “kasy fiskalne on-line”
  • zgłoszenie firmy do BDO – jest to specjalny rejestr związany z odpadami powstającymi w firmach. Tylko niektóre firmy muszą zarejestrować się w BDO, aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł “BDO w Twojej firmie. Co musisz wiedzieć?”

Świadczenie pracy, na rzecz byłego pracodawcy – samozatrudnienie

Jeśli rozwiążesz umowę o pracę ze swoim pracodawcą i zarejestrujesz działalność, ale nadal będziesz wykonywał te same czynności jak na etacie, nie będziesz mógł:

  • wybrać każdej formy opodatkowania (nie wybierzesz ryczałtu i podatku liniowego)
  • skorzystać z ulgi na start (6 miesięcy bez składek ZUS